Genital Siğil Nasıl Oluşur?

Genital Siğil Nasıl Oluşur?

Genital siğiller genellikle hastalarda kanser endişesi yaşatan bir hastalıktır. HPV’nin neden olduğu bu siğillerin mutlaka uzman bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Genital Siğil Nasıl Oluşur? Sorusuna cevap vermeden önce hastalıktan kısaca bahsedelim. 
HPV (Human Papillom Virus) vücuda cinsel temas veya cinsel yolla bulaşmaktadır.  Genital siğiller HPV’nin bulaştığı kişilerden geçmektedir. Virüs tamamen bir cinsel ilişki yaşanmadan da bulaşabilir. 
HPV, genital bölge ve mukozalarda enfeksiyona neden olur. Halk arasında siğil olarak bilinen kondilomlar mutlaka uzman doktor tarafından tedavi edilmelidir. 
Cinsel temas dışında HPV’ler nadiren de olsa ortak alanların kullanımıyla bulaşma göstermektedir. Bulaşmanın olacağı ortak alanlar sauna, aynı iç çamaşırını kullanmak, hamam, havuz… HPV’nin diğer virüs tiplerine oranla daha hızlı bulaşma ihtimali vardır. Yapılan araştırmalara göre HPV rahim ağzı kanserine sebebiyet verebilir. 
 

HPV Belirtileri Neler?

HPV’nin belirtisi vücutta görülen siğillerdir. Ama şunu da bilmekte fayda vardır. HPV her bulaştığı kişide genital siğile neden olmaz. HPV’lerin vücuda girdikten sonra belli bir kuluçka dönemi vardır. HPV bulaştıktan sonra 2 ayla 2 yıl arasında kuluçka döneminde olur. Geçen zaman dilimi içinde kuluçka dönemi tamamlanarak vücutta lezyonlar oluşturabilir. HPV taşıyan kişi farkında olmadan temasta bulunduğu kişilere de virüs bulaştırabilir. Kişinin bağışıklık sistemi güçlüyse virüs kuluçka dönemindeyken vücut tarafından yok edilebilir. HPV’den uzak durmak için belli aralıklarla gerekli testler yaptırılmalıdır. Aşı olmakta HPV’den korumak için etkin bir yöntemdir. Genital siğiller kuluçka dönemlerini bitirdikten sonra genital siğiller oluşturabilirler. Genital siğiller beyaz, pembe renge sahip olmakla beraber kabarık, yumuşak yapılıdırlar.
 
Genital siğiller dış genital bölge dışında vajina içinde, anüs çevresinde de görülebilirler. Siğiller bulaş gösterdiği kişilerde yanma, kaşıntı ve otururken acı hissi oluşturmazlar. Siğillerin erken teşhisi ve tedavinin planlanması çok önemlidir. Virüsün neden olduğu hastalık özellikle nemli bölgelere yayılım gösterir.
 

HPV Türleri 

HPV türleri sınıflandırılarak incelenmektedir. Virüs türü hastaya zarar verecek boyutlarda ise riskli, sorun çıkarmayacak şekilde ise düşük riskli olarak gruplandırılır. 
Yüksek riskli türler kadınlarda rahim ağzı kanserine, erkeklerde penis kanserine neden olur. 
Virüsün hastalar üzerindeki etkilerine bakıldığında ve araştırıldığında HPV’nin kanser yapma ihtimali çok yüksek olur. Kadınlar özellikle her 6 ayda bir olmak üzere smear testi yaptırmalıdır. 
Yüksek riskli HPV türleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. Düşük riskli HPV türleri ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. En sık görülen HPV ise yüksek riskli kategorisinde yer alan HPV 16 ve HPV 18’dir.
 

Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

 
Genital siğil tedavisi; Siğillerin tedavisi klasik cerrahi işlemlerle yapılabildiği gibi ameliyatsız yöntemlerle de gerçekleştirilmektedir. 
Uzman hekim yardımıyla tedavinin yapılmasının büyük önemi vardır. 
Tedaviden önce siğilleri boyutu, şekilleri de önemlidir. 
Genital siğil tedavisi olmadan önce aşağıdaki maddelere dikkat etmekte fayda vardır…
 
 
 *Kontroller düzenli bir şekilde yaptırılmalıdır.
* Genital hijyen kuralları aksatılmamalıdır.
* Testler düzenli şekilde yaptırılmalıdır. (smear testi, HPV testi)
* Genital siğil tekrarladığında zaman kaybetmemek gerekir. 
* Bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar kullanılmalı.
* Beslenme rutini oluşturulmalı.
* Cinsel temastan önce önlemler alınmalı.
 
Ameliyatsız tedaviler hastalara birçok avantaj ve konfor sağlamaktadır. 
 

Ameliyatsız Tedavi Nasıl Olur?

- Lokal anestezi işlem yapılır. Narkozun yan etkileri görülmez.
- Lazerle tedavi yapılır. Kişinin cildi zarar görmez. İz oluşma ihtimali azdır. 
- Ameliyathane şartlarında 5-10 dakika gibi kısa sürede işlem gerçekleştirilir.
- Genital siğil ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623