Genital Siğil Bitkisel Tedavisi

Genital Siğil Bitkisel Tedavisi

 

Genital Siğil Bitkisel Tedavisi

 
Genital siğillerin tedavisi mutlaka bir proktoloji uzmanı tarafından yapılmalıdır. Bitkisel ilaçlarla tedavi süreci kalıcı bir çözüm değildir. HPV (Human Papilloma Virus) cinsel yolla bulaşan bir virüs çeşididir. HPV’ler genital siğillerin oluşumuna neden olmaktadırlar. HPV tedavi edilmediğinde kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olabilir. Bu yüzden kadınların belli dönemlerde kontrole gitmeleri gerekmektedir. Genital siğillerin yüksek ve düşük riskli tipleri vardır.  Bu virüs sadece cinsel ilişki yoluyla değil temas ile de geçebilir. Aktif cinsel hayatı olan her bireyin düzenli doktor kontrolünde olması şarttır. 
 

HPV Yüksek Riskli Türleri

 
HPV’nin bazı tipleri kansere neden olurken bazıları hiç tepki göstermezler. HPV’lerin yüksek riskli türleri; 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. HPV’lerin düşük riskli türleri; 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. HPV’lerin  en sık görülenleri yüksek riskli bölümde bulunan HPV 16 ve HPV 18 olarak bilinir. Bireylerin bağışıklık sistemleri güçlü ise HPV’ler vücut tarafından atılabilirler. 100’den fazla çeşidi bulunan HPV’ler genital siğilleri oluştururlar. Genital siğillerin renkleri ve biçimleri tedavi açısından çok önemlidir. 
 
HPV tedavi edilmediğinde kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olan bir virüstür.
Cinsel hayatı aktif olan her kadının uzman hekim tarafından düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Belli aralıklarla her kadının smear testi yaptırması hastalığın önceden bilinip tedavi edilmesi için çok önemlidir. 
 
HPV veya genital siğiller insan vücuduna girdiğinde belli bir süre belirti vermeden durabilirler. HPV’den uzak durmak için cinsel hayatın başında aşı yaptırmak önemlidir. HPV’nin vücutta belli bir kuluçka dönemi vardır. Özellikle kadınlarda tedavi edilmediğinde rahim ağzı kanserine neden olabilen HPV mukoza ve genital bölgede enfeksiyona yol açabilir. 
 
HPV’ler uyku döneminde olabilirler bu yüzden hastalarda HPV’nin olup olmadığı her zaman bilinememektedir. Düşük ve yüksek riskli HPV türleri vardır. İnsanların yüzde 50’si hayatlarının bir döneminde HPV ile karşılaşmaktadır. 
 
HPV’nin belli bir süresi vardır bu süre 2 yıla kadar çıkabilir. 
Genital siğiller kadınlarda görüldüğü gibi erkeklerde de görülebilir. Bağışıklık sisteminin güçlü olmasına bağlı olarak bazı HPV türleri vücut tarafından bertaraf edilebilir. Erkekler genelde HPV’nin taşıyıcısı konumunda olurlar. Cinsel hayatı aktif olan bireylerde görülen HPV’ler genital siğilin oluşmasına neden olabilir. Genital siğiller görüldüğü her bireyde farklı şekilde ortaya çıkabilir. Yumuşak, sert, kabarık şekilde olan siğiller tek tek ya da küme halinde bulunabilirler. 
 
 
Genital siğil tedavisi; Genital siğiller ameliyat yöntemi ile tedavi edilebildikleri gibi ameliyatsız olarak da tedavi edilebilirler. 
 
Ameliyatsız genital siğil tedavisi klasik cerrahi yöntemlere göre daha çok tercih edilmektedir. Çünkü hastalara birçok avantaj ve konfor sağlamaktadır.
 
Anestezi yerine sadece lokal anestezi yöntemiyle tedavi edilen hastalar 5-10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi olurlar. Bu tedavi yönteminde hastalar gündelik yaşamlarına kısa sürede dönebilirler. Kesi ve dikiş gibi işlemlerin uygulanmadığı hastalarda tedavi sonrasında iltihaplanma ya da apse gibi şikayetler yaşanmaz. Kas ve doku kaybı olmaz. 
 
Genital siğillerin tedavisi sonrasında iz bırakma ihtimali çok az olur. Genital siğil ve HPV’de asıl önemli olan hastaların tedavi olmaya karar vermeleridir. Tedavi ertelenirse genital siğillerin durumu daha ciddi bir hal alabilir.
 
HPV ve genital siğil hakkında detaylı bilgi almak ya da randevu oluşturmak için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623.


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623