Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

 

Genital Siğil 

 
Genital siğil daha çok cinsel yolla bulaşan veya temas yoluyla da bulaşma riski olan bir hastalıktır. Birçok kişi tarafından kullanılan tuvalet, sauna, hamam, ortak kullanılan havlu ve ortak kullanılan iç çamaşır vb. ile bulaşabilir. Genelde bünyede bulunan HPV virüsünün belirtisidir. HPV yani tıp dilindeki adıyla human papilloma icnsel yolla bulaşan ve pek belirti vermeyen bir virüs türüdür. Aslında HPV’nin 140’tan fazla türü vardır. Her HPV virüsünün kendine özgü numaraları avrdır. İnsanlar arasında en yaygın HPV türü HPV 16 ve HPV 18’dir. Yüksek riskli HPV türleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82 ve düşük riskli HPV türleri 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81 olarak ikiye ayrılmaktadır. HPV 16 ve HPV 18 türleri genelde kanser ve benzeri riskteki hastalıklara yol açtığı için halk arasında korkulan iki virüs türü olmuştur.
 
 HPV'nin genital siğile (verrükaya) verilen isimdir. HPV cinsel ilişki esnasında bulaşan bir enfeksiyondur. İlk cinsel deneyimini erken yaşta yaşayan ve cinsel partner sayısı fazla olan bireylerde daha sık görülmektedir. Genital bölgede nfeksiyon yapma olasılığı oldukça yüksektir. Genital siğil oral, anal ve vajinal cinsel temas ile bulaşır. Partnerler arasında bulaşma oranı yaklaşık %60'tır. Yüksek bulaşma oranı nedeni ile cinselliği aktif olan bireylerde hayat boyu genital siğil görülme oranı %50'ye yaklaşmıştır.
 
Hpv bulaşma risk faktörleri arasında; erken yaşta cinsel ilişkinin yaşanması,  partner sayısının fazlalığı,  korunmasız ilişki,  geçmişte yaşanan cinsel birliktelikte bulaşan enfeksiyon,  bağışıklık sistemindeki zayıflık  yer almaktadır. Kişinin vücudunda bulunan siğiller temas yolu ile ve HPV bulunan kişi ya da kişilerle temas ile de bulaşabilmektedir.
 
HPV enfeksiyonu vücudun belirli bölgelerinde görülmektedir. Kadınlarda; dış genital,  vajina, serviks (rahim ağzı), perianal bölge yani makat çevresidir. Erkeklerde; dış genital bölge, perianal bölge (makat çevresi) görülür. Bununla beraber genital siğilleri olan bireylerde oral yani ağız bölgesi, göz solunum yolu ve burun bölgesinde de siğiller görülebilir.

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir ? 

Hpv'nin neden olduğu genital siğiller hiçbir belirti göstermeden ilerleyebilmektedir. Deri üzerinde kabarık ya da yassı, deri renginde- pembe- kahve tonlarında et beni benzeri kabartılar şeklinde görülen genital siğiller genellikle milimetrik olarak başlar ancak nadiren birkaç cm'lik siğiller de görülebilir. Büyük, birleşmiş veya nodül olarak görülen genital siğiller daha çok immunsupretif yani bağışıklık sistemni baskılanan ve diyabet hastlarında görülür. Lezyonların oluşmasının ardından siğillerin sayısı ve boyutu artabilir  ya da kendiliğinden gerileyebilir.  Genital siğiller sıklıkla semptom vermemekle birlikte; kanama ve kaşıntı şikayetleri bulunabilir. Kadınlarda belirtiler; genel olanların haricinde iç genital bölgedeki siğile bağlı olarak cinsel ilişki veya gebelikte kanama görülebilmektedir. Dış genital bölgede kaşıntılar yaşanabilir. Erkeklerde hpv belirtiler; genital siğiller penis, testis, kasık ve makatta görülebilmektedir. Genital siğiller; siğiller nadir de olsa anüs veya idrar yolunda oluştuğu zaman tuvalete çıkma zorluğuna neden olabilmektedir.

Genital siğil ne zaman ortaya çıkar?

HPV bulaştıktan sonra uzun yıllar vücutta sessiz kalabilmektedir. HPV bulunan herkeste genital siğil ortaya çıkmayabilir. Birçok kişide HPV bağışıklık sistemi tarafından etkisiz hale getirilmektedir. HPV ile bulaşma sonrasında lezyonun görülme süresi 3 hafta ile 24 ay arasındadır. Geniatl siğilin ortaya çıkması; kişinin bağışıklık sistemi, yüksek riskli HPV varlığı, uzun süreli siğil varlığı, başka enfeskiyon varlığı, yaşa göre değişebilmektedir. 
 
Genital siğil tedavisi ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi geciktirmeyin. Müdahale sırasında hasta belirgin bir ağrı hissetmez. İşlem lazer ile yapıldığı için cilt zarar görmez. Bu nedenle izler yok denilecek kadar azdır. Lazer tedavisinde pansuman gerektirmez. Ameliyathane şartlarında yüksek ışık altında ameliyat mikroskobu ile yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir sürede müdahale işlemi tamamlanır
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623