Genital Bölgede Siğil Tedavisi

Genital Bölgede Siğil Tedavisi

Genital Bölgede Siğil Tedavisi

 
Human Papilloma Virüs (HPV)'ün genital bölgede ortaya çıkan cinsel yaşamı aktif kişilerde sıklıkla görülen, ağrı ve kaşıntı gibi belirtilerle kendini belli bir virüs türüdür. HPV'nin neden olduğu siğile (verrükaya) denmektedir.  Dünyada cinsel ilişki ile en sık bulaşan olan HPV enfeksiyonu, ilk cinsel deneyimini erken yaşta yaşayan ve cinsel partner sayısı fazla olan bireylerde daha sık görülmektedir. Genital siğiller ağrıya, rahatsızlığa ve kaşınmaya neden olabilir. Hem erkekler için hem de kadınlar  içi tehlikelidir çünkü bazı HPV tipleri  kansere sebebiyet vermektedir. 
 
Genital siğiller, oral, vajinal ve anal ilişki dahil olmak üzere cinsel aktivite yolu ile  bulaşır. Virüs sonucu oluşan genital siğiller hiçbir belirti göstermeden ilerleyebilmektedir. Siğiller çoğu zaman çıplak göz ile görülmeyecek kadar küçük olabilirler. Ten renginde veya daha koyu olabilirler. Büyümenin zirvesi ise karnabahar görünümüne büründükleri zamandır.  Siğil kümeleri ya da sadece bir siğil olarak ortaya çıkabilirler.  
 
Erkeklerde genital siğiller; penis, skrotum, kasık, baldırlar, anüs içinde veya etrafında; kadınlarda vajina veya anüs içi,  vajina veya anüs dışında, boyun  ayrıca siğiller, virüs ile enfekte olmuş bir kişiyle oral cinsel temasta bulunan bir kişinin dudaklarında, ağzında, dilinde veya boğazında da görülebilir.
 
 Genital bölgede siğile neden olan enfeksiyonun adı Human Papilloma Virüs (HPV)’tür ve bu virüsün yüze yakın tipi bulunmaktadır. En sık hastalık yapanları Tip 6 ile Tip 11’dir.  Rahim ağzı kanserine yol açan, yüksek risk grubu olarak adlandırılan HPV tipi de vardır. Bulaşma  genellikle  seksüel ilişki esnasında olmaktadır. Bulaşma aktif lezyon döneminde daha yoğun olduğu için bu dönemde prezervatifle korunmak gerekir ama bu her zaman yeterli olmayabilmektedir. 
 

HPV İnfeksiyonu 

 
HPV gibi viral enfeksiyonlar hücre içine girdikten sonra uzunca zaman varlık göstermeden sessizce bekleyebilir. Kendisini belli eden vajinadaki siğiller genellikle karnabahar görünümünde olur. HPV virüsü vücudunuza girmiş olsa bile kendisini hemen göstermeyebilir.
Kişinin bağışıklık sistemindeki bozukluklarla, yeni bir hastalık gibi ortaya çıkabilir. Ancak ilk temastan ortalama 8 hafta içinde siğiller görülür, bunların yaygınlığı virüs tipi ve kişinin bağışıklığına göre değişir. İyileşme 2-3 haftada görüldüğü gibi %20 hastada ısrarcı olabilir. Vajinal siğiller vajina çevresinde (küçük ve büyük dudaklar), vajina içinde, rahim ağzında ve anüs etrafında veya içinde bulunabilirler. Sıklıkla koyu kahverengi, yüzeyden yüksek, kibrit çöpü başı gibi farklı boylarda lezyonlardır. Tek tek ya da yaygın olabilirler.
 
Bulaşıcı virüs olan HPV; cinsel yolla bulaşacağı gibi cinsel birleşme olmadan, genital bölgeye yakın temas ile de bulaşabilir. Parmaklar aracılığıyla bulaşma, vajinal ilişki, anal ilişki, oral ilişki, sürtünme gibi birçok temas şeklinde virüs geçebilir. Bir diğer  ihtimal de  havlu, havuz, tuvalet, kıyafet gibi yollarla da bu virüs bulaşabilir. 
 
 
Genital siğil tedavisinde; kişi siğilleri fark ettiği anda muayene olmalı ve tedavi sürecini başlatmalıdır. Süre uzadıkça bulaşıcı ve yayılmacı özellikleri dolayısı ile enfeksiyon hızla yayılmaya ve çoğaalmaya devam edecektir. Bu durumdaa kişi, partneri ve toplum asağlığı açısından oldukça tehlikeli bir durum oluşturmaktadır. Son yıllarda oldukça sık görülen siğil rahatsızlığı için birden fazla farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bunların arasında  kriyoterapi (dondurma) elektrokoterizasyon  ve lazer ısı ve buhar ile yakma işlemi yer almaktadır.  Siğil tedavisi genel olarak seanslar şekilnde gerçekleştirilmektedir.  Süreç sonunda taşıyıcı siğillerden tamamen kurtulmuş olacaktır.  
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623