Genital Bölgede Siğil

Genital Bölgede Siğil

 

Genital Bölgede Siğil Oluşumu 

 
Genital siğil, human papilloma virüs (HPV) denilen ve bu aileden gelen bir virüsün sebep olduğu rahatsızlıktır. HPV familyasının 150’e yakın çeşidi vardır. Ama en fazla enfeksiyona sebep olanları  6, 11, 13 ve 18 tipleridir. Daha çok cinsel yolla bulaşır fakat temas ve salgı yoluyla da bulaşabilmektedir. HPV 20 ile 40 yaş arası görülür. Özellikle partner sayısının arttığı, cinsel tabuların yıkıldığı günümüzde görülme sıklığı biraz daha artmaktadır.
 
Genital bölgede görülmekle beraber o bölgeye temas ile elde ve ayakta da mevcut olarak oluşabilmektedir. Bu şekilde bir çok hasta şikayeti olabilmektedir. HPV’nin yani human papilloma virüsünün şöyle bir özelliği vardır; bulaştıktan sonra ciltteki, çatlak ya da yırtık olan bölgeden cilt altına, sinir köklerine virüs yerleşik düzene geçiyor. Daha sonra 3 hafta, 1 ay, 1 yıl gibi değişen sürelerde vücuttan sinir kökünden aktive olarak, deride küçük ve düzensiz kabarıklar halinde lezyon oluşumu başlıyor. Daha sonra ilerleyen dönemlerde bu küçük kabarık lezyonlar saplı, küçük karnabahar lezyonları gibi genital bölgenin ve penisin etrafında, bayanlarda vajen, vulva etrafında oluşmaya başlıyor. Tedavi edilmezse lezyonlar yayılmaya başlar. Lezyonları oluşan hastalar vakit geçirmeden bir hekime müracaat etmelidirler.  Vücut içinde gizli kalmış başka bir enfeksiyon türü ile etkileşime geçip, farklı sonuçların birbirini doğurmasına neden olabilmektedir.
 
Genital siğil varlığı tespit edildiği anda mutlaka müdahale edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmezse siğillere ne olur? Aynı şekli ile kalır mı? Öncelikle bu rahatsızlık ile karşılaşan hastaların bir çoğu ilk zamanlarda  utanıyor, sıkılıyor ve tabi ki lezyon acaba geçer mi diye düşünüyor. Lezyonlar bir anda elbette ki geçmiyor, zamanla sayısı artıyor ve daha da yayılmaya başlıyor. Bu dönemde tedavi edilmeyen olgular da lezyon sayısı artmaya başlıyor ve büyüyor, ya da hastanın sekonder olarak lezyonuna binen bakteriyel enfeksiyonundan dolayı daha sıkıntılı hale gelebilir. Dolayısı ile lezyon görüldüğü ilk anda mutlaka bir doktora başvurmak gerekmektedir.
 

Genital Siğil Tedavi 

 
Tedavi edilemeyen olgularda hastada ciddi anlamda bir psikojenik stres yaratmaktadır. Yani hasta cinsel fonksiyon bozukluğu ile doktora gidiyor fakat hastanın lezyonu olduğu ortaya çıkıyor. Dolayısıyla eşe bulaştırma geçirme korkusu oluyor hastada. Bu durumda psikojenik bir stres yaratıyor. Genital siğil oluşumu bu açıdan önemli bir olgudur 
 
Hamile kadınlarda bu enfeksiyonun bulunması oldukça tehlikelidir, çünkü enfeksiyonu fetusa bulaştırma ihtimali var.  Bu durum gebe hastalarda özellikle normal doğum yapılmasına engel teşkil edebilmektedir. Aktif enfeksiyonu olan gebe hastalarda görüldüğü an mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.
 
Birçok kişi vücutta varlığını koruyan diğer siğil türlerinden pek farklı olmadığını düşündüğü için, doktora dahi gitme gereği duymadan, kendi başına evde bulunan bir başka kremi kondilom yapısının üzerine uygulamaktadır veya hap tedavisi ile giderileceği var sayılarak ilaç tedavisi uygulamaktadırlar. Öncelikle bilinmesi gerekir ki  genital siğiller hafife alınacak bir virüs türü değildir. Hastalığın ilerlemesi yada çoğalması durumunda kansere kadar yol açmaktadır. 
Bu virüsten kurtulmak düşünülenin aksine çok kolaydır. 5 ile 10 dakikalık lazer, dondurma veya yakma işlemi ile kişiler gündelik yaşamlarına devam edebilir. Genital siğil tedavisinde özellikle ameliyatsız yöntemlerle kişi anında sağlığına kavuşabilmektedir. Sosyal veya iş yaşantılarından ödün vermek zorunda kalmazlar. İşlem öncesinde sıkıntılı ve mutsuz olarak muayene olan hasta, işlem uygulandıktan sonra normal yaşantısına devam edebilmektedir. Kondilom yapıları acı veya herhangi bir ağrı göstermez. Fakat nadiren de olsa bazı kişilerde kaşıntı, kızarıklık, ağrı, yanma ya da akıntı şeklinde kendini göstermektedir. 
 
Bu bulaşma yollarından en sık karşılaşılanları;
 
-Ortak kullanım alanları olan halka açık umumi tuvaletler,
 
-Steril ortamlarda yıkanılamayan havlular,
 
-Ortak kullanılan iç çamaşırları,
 
-Temiz ortamlarda yapılmayan cilt bakımları ve ağda,
 
-Jilet bıçakları,
 
-Multi partnerlik (sık partner değişimi),
 
-Oral seks (ağız yolu ile) gibi ortamlardan bulaşma oranı oldukça yüksektir.
 
HPV virüsü dikkat edilmesi gereken virüs türlerinden biridir. Kendi sağlığınız başta olmak üzere partner ve sevdikleriniz için mutlaka tedavi olmalısınız. Eğer kondilom yapısını henüz taşıyıcı değil iseniz önlem almak adına belli yaş aralığı içerisinde aşı vurulabilirsiniz.
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623