Doğum Sırasında Bebeğe HPV Bulaşabilir Mi?

Doğum Sırasında Bebeğe HPV Bulaşabilir Mi?

Doğum Sırasında Bebeğe HPV Bulaşabilir Mi?

 
HPV doğum sırasında bebeğe bulaşır mı? sorusuna cevap vermeden önce hastalıktan bahsedelim.  Human Papilloma Virüs (HPV)’ün genital bölgede neden olduğu siğile (verrükaya) verilen isimdir. Dünyada cinsel ilişki ile en sık bulaşan enfeksiyon olan HPV enfeksiyonu, ilk cinsel deneyimini erken yaşta yaşayan ve cinsel partner sayısı fazla olan bireylerde daha sık görülmektedir. HPV doğumla anneden çocuğa geçebilmektedir. 2 yaş altındaki çocuklarda ortaya çıkan genital siğiller annenin genital kanalından çocuğa bulaşma sağlayabilir. 
 

HPV nasıl bulaşır?

 
Genital siğillerin enfeksiyon yapma potansiyeli çok fazladır. Genital siğil çoğunlukla oral, anal ve vajinal cinsel temasla bulaşır. Genital siğilin partnerler arasında bulaşma oranı yaklaşık yüzde 60’tır. Yüksek bulaşma oranı nedeniyle cinsel olarak aktif bireylerde hayat boyu genital siğil görülme oranı yüzde 50’ye ulaşmıştır.

 

 HPV bulaşmasındaki risk faktörleri;

 
•Erken yaşta cinsel ilişki
•Cinsel partner sayısının fazlalığı
•Korunmasız cinsel ilişki
•Cinsel ilişki ile bulaşan enfeksiyon geçmişi
•Bağışıklık sistemi
HPV’ler cinsel ilişki haricinde de bulaşma sağlayabilirler. Fakat bilinmelidir ki en sık cinsel temas yoluyla bulaşmaktadır. 
 

HPV çocuklarda görülebilir mi?

 
HPV 2 yaş altı çocuklarda da görülebilir. Anogenital siğillerde annenin anogenital kanalından bulaş olduğu düşünülmektedir. 2 yaş üzerinde gözlenen genital siğillerde cinsel istismar da önemli bir neden olabilir. 
Çocuklarda görülen anogenital siğillerin, HPV virüslü kişiler ile aynı banyoyu paylaşmaları gibi farklı temas yolları ile de oluşabileceği bilinmektedir.
 

HPV enfeksiyonu vücudun hangi bölgelerinde görülür?

 
Kadınlarda;
• Dış genital bölge
• Vajina
• Serviks (rahim ağzı)
• Perianal bölge (makat çevresi)
Erkeklerde;
• Dış genital bölge
• Perianal bölge(makat çevresinde) görülebilir.
 

Genital Siğilin Kadın ve Erkeklerde Belirtileri

 
Kadınlarda genel belirtilerin haricinde kadınlarda iç genital bölgedeki siğile bağlı olarak cinsel ilişki ya da gebelikte kanama oluşabilir. Dış genital bölgede kaşıntılar olabilir. 
Erkeklerde belirtileri penis, testis, kasık ve makatta görülür. Genital siğiller nadiren de olsa anüs ya da idrar yolunda oluştuğunda tuvalete çıkma zorluğuna yol açabilir. 
 

Genital siğil ne zaman ortaya çıkar?

 
HPV bulaştığı kişinin vücudunda belirti göstermeden kalabilir. Birçok kişide HPV savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilmektedir. HPV ile bulaşma sonrasında lezyonun görülmesi 3 haftadan 24 aya kadar çıkabilir. 
Genital siğilin ortaya çıkması;
• Kişinin bağışıklık sistemi
• Yüksek riskli HPV varlığı
• Uzun süreli siğil varlığı
• Başka enfeksiyon varlığı
• Yaşa göre değişebilmektedir.
 

Genital siğil hangi yaşlarda daha çok görülür?

 
HPV enfeksiyonu 15-24 yaşları arasındaki bireylerde daha çok görülür. Kadınlarda en sık 20-24 yaş, erkeklerde ise 25-29 yaşları arasında daha sık görülmektedir. 
 

 

HPV tipleri 

 
200’den fazla çeşidi bulunan HPV’nin 40 kadarı genital bölgede siğile neden olur. Kansere neden olma durumuna göre HPV’lerin düşük ve yüksek riskli çeşitleri vardır.
En sık görülen HPV tip 6 ve 11 kanser gelişimi açısından düşük riske sahiptirler.
Düşük riskli HPV tipleri;     HPV tip 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72 ve 81
Yüksek riskli HPV tipleri;    HPV tip 16 ve 18 başta olmak üzere 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82 yüksek riskli tiplerdir.
 
  

Ameliyatsız lazer tedavisinin hastaya sunduğu avantajlar;

 
- Lokal anestezi ile işlem görürler ve narkozun oluşturabileceği yan etkilerden etkilenmezler
- Lazerle tedavi olduğu için kişinin cildi zarar görmez, iz oluşma durumu minimal seviyededir.
- Ameliyathane ortamında sadece 5 ile 10 dakika gibi bir sürede işleminiz tamamlanır ve gün içerisinde gündelik hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz
 
Genital siğil ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623