Deri Altındaki Genital Siğil Lezyonları

Deri Altındaki Genital Siğil Lezyonları

Deri Altındaki Genital Siğil Lezyonları

HPV (Human Papilloma Virüsü) enfekte olan biriyle cinsel temastan sonra ortaya çıkar ve yıllar sonra da gelişim gösterebilir. Bu yüzden virüsün ne zaman bulaştığını bilmek oldukça zordur. 
200’den fazla çeşidi bulunan HPV cinsel temas yoluyla bulaşma gösterir. HPV’den aşı yoluyla korunmak mümkündür. Kadınlarda ilerlediğinde özellikle rahim ağzı kanseri riski doğuran HPV mutlaka tedavi edilmelidir. Her geçen gün daha da yaygın hale gelen HPV günümüzde sıkça görülmektedir. Bireylerin bağışıklık sistemi eğer güçlüyse HPV kendi kendine yok olabilir. Ama bazı bireylerde Human Papilloma Virus (HPV) ilerleyerek genital siğile ve farklı kanser çeşitlerine yol açabilir. Bağışıklık sistemi zayıf kişiler HPV ile mücadele ederken çok şanslı olamayabiliyor.  
Gebelik döneminde ortaya çıkan genital siğil kadınların doğum şekline yön verir. Kadın doğum hekimleri genital bölgeye baktıklarında genital siğilleri kolayca teşhis edebilirler. Amerika’da yapılan araştırmaya göre her yıl dünya dünyada yaklaşık 5 milyon kişi HPV’ye yakalanmaktadır. 
 
Genital siğiller cilt yüzeyinde olduğu gibi cilt altında da var olurlar. Lazer seansları ile genital siğil lezyonlarının temizlenmesi gerekmektedir. HPV ve genital siğilden korunmak için önlem almak şarttır. HPV’nin neden olabileceği sağlık sorunları günümüzde tedavi edilebilmektedir. HPV tedavi edilmeden bırakıldığında genital siğiller kendi kendine kaybolabilir. Boyutları aynı şekilde kalabilir veya değişime uğrayabilirler. 

HPV ve Serviks Kanseri

Human Papilloma Virus (HPV) genital bölge, penis veya anüs, vajina kanseri dahil olmak üzere özellikle ve öncelikle rahim ağzı ya da rahim boynu, dil bademcik kanseri olmak üzere boğazın arkasında kansere neden olabiliyor. Pap smear testleri yaptıran ve takip edilen kadın hastalarda kanser gelişmeden önce sorunlar tespit ediliyor. 
 
Aşı yaptırarak HPV’den korunmak mümkündür. HPV’den korunmanın en etkili yolu aşıdır. Aşı yaptırmanın en önemli noktası cinsel hayatın başında yaptırılmasıdır. Ulusal ve uluslararası sağlık kuruluşları aşının korunmak için yaptırılması gerektiğini ve 11-12 yaş arasındaki tüm erkek ve kızlara iki veya üç doz HPV aşısı yaptırmalarını öneriyor. Erkekler aşı yaptıracaksa 21 yaşa kadar, kadınlar aşı yaptıracaksa 26 yaşa kadar yaptırması gerekiyor. Kadınlarda rutin olarak tarama (smear ve gerekirse HPV tarama testi) rahim ağzı kanserini önleyebiliyor. Cinsel hayatı aktif kişiler cinsel temas öncesinde kondom kullanmalılardır. Virüsün bulaşma riskine karşı kondom kullanımı çok önemlidir. Ama unutulmaması gerekir ki kondom kişiyi belli bir noktaya kadar korur.
Diğer bir korunma yöntemi ise tek eşli olmaktan geçmektedir. Genital siğil tedavisi merkezimizde ameliyatsız olarak yapılmaktadır. Genital siğil tedavisinde radyo frekans, lazer ve elektrokoter gibi ısı yardımıyla buharlaşan yöntemlerin daha faydalı olduğu bilinmektedir. 
 
Genital siğil tedavisi, çeşitli işlemler ile gerçekleştirilebiliyor ama bu konuda en doğru seçimi hekiminiz yapacaktır. Ayrıca siğil boyutu ve şekli de tedavi yöntemini belirleyen etkenlerdendir.
 
Eğer kişi siğil tedavisi olduysa aşağıdaki maddelere dikkat etmelidir;
 
- Kontrollerinize düzenli gidin.
- Genital hijyeninize dikkat edin.
- Önerilen testleri (Smear testi, HPV testi) düzenli yapın.
- Yeni bir genital siğil tekrarladığında zaman kaybetmeden tedavi olunuz.
- Bağışıklık sistemi güçlendiren ilaçları önerildiği şekilde kullanın.
- Beslenmenizi düzene sokun.
- Cinsel hayatınıza dikkat edin.
- Tedavi olacağınıza ve bu sorundan kurtulacağınıza dair inancınızı kaybetmeyin.
 
Human Papilloma Virus (HPV) ve genital siğil hakkında detaylı bilgi almak ya da randevu oluşturmak için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623.
 
  
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623