HPV Testi Nasıl Yapılır

OP. DR. Yasir Gözü

HPV testi, kadın ve erkek için uygulanan virüs araştırmasıdır. HPV’nin varlığını araştırmak için ilgili dokuda virüsün DNA’sının araştırılmasıdır. Yüksek riskli bir HPV enfeksiyonu olup olmadığı kontrol etmek için testi yapılmaktadır.

Detay

HPV Virüsü Belirtileri

OP. DR. Yasir Gözü

Aktif cinsel hayatınız var ise hpv virüsünü duymamış olmanız imkansızdır. 150'den fazla türü olan ve özellikle cinsel birliktelik sonucu bulaşan HPV virüsü eğer gerekli önemler alınmazsa makat kanserine kadar yol açabilir.

Detay

HPV 16

OP. DR. Yasir Gözü

Son yıllarda boğaz kanserinin nedenleri arasında HPV 16 virüsü de gösterilmektedir. Ağız ve yutak bölgesi kanserinin başlıca sebeplerinden biri görüldüğünden bu yana ise özellikle HPV 16 ve 18 virüsleri üzerinde yoğunlaşılmıştır. HPV yüzünden ağız ve yutak çevresinde görülen kanserin %70’i HPV 16 virüsü yüzündendir.

Detay

HPV Nasıl Bulaşır

OP. DR. Yasir Gözü

HPV, cinsel yolla bulaşan virüslerin başında yer almaktadır. Virüsün bulaşması için zaruriyetle tam bir cinsel birliktelik olması gerekmez, enfekte olan bölgelerin birbirine temas etmesi ile de bulaşma gerçekleşir.

Detay

HPV Belirtileri

OP. DR. Yasir Gözü

Human Papilloma Virüsü genellikle belirtisizdir ve çoğu zaman genital siğiller şans eseri kişi tarafından saptanır. Vulva, anüs ve sünnet derisi bölgelerinde yoğun kaşıntı, doku hasarı oluşabilir ve bunlara genellikle ikincil enfeksiyonlar neden olmaktadır.

Detay

Genital Siğil İlacı

OP. DR. Yasir Gözü

Genellikle hastalığın ilk aşamasında uzmanlar krem, kimyasal maddeler veya solüsyonlar önererek siğil oluşumunu gidermeye çalışır. Fakat bu yöntemler geçici olarak işe yaramaktadır. Çünkü deri üzerinde ki kondilom virüslerinden kurtulduğunu düşünsede kişiler, deri altında varlığını koruyan virüsler olduğu sürece, yüzeysel temizliğin hiçbir anlamı yoktur.

Detay

HPV Testi

OP. DR. Yasir Gözü

Rahim ağzı kanseri yüksek risk faktörü HPV ile enfekte olmaktır. HPV DNA testi, serviks kanserine neden olma olasılığı yüksek risk taşıyan HPV için serviks bölgesi hücrelerinde virüsün DNA parçalarının aranması işlemidir.

Detay

Genital Bölgede Siğil

OP. DR. Yasir Gözü

Genital siğil, human papilloma virüs (HPV) denilen ve bu aileden gelen bir virüsün sebep olduğu rahatsızlıktır.

Detay

HPV Aşısı

OP. DR. Yasir Gözü

HPV enfeksiyonu taşıyıcısı iseniz aşı sizi kurtarmaz. Fakat tek bir tür HPV’niz varsa aşı sizi başka bir virüs türü kapmaktan koruyabilir. Birey virüsü kaptığında tedavi etmenin yolu yoktur fakat HPV’nin yol açtığı genital siğil ve kanserler gibi hastalıkların tedavisi mümkündür.

Detay

Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

OP. DR. Yasir Gözü

Deri altında kalan kondilom virüsleri temizlenmediği müddetçe, hastalığın nüks (tekrar) etme olasılığı çok yüksektir. Genital siğillerin bulaşması için tam bir ilişki yaşanması gerekmez. Temas halinde de bulaşma gerçekleşebilmektedir.

Detay

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

OP. DR. Yasir Gözü

Hpv'nin neden olduğu genital siğiller hiçbir belirti göstermeden ilerleyebilmektedir. Deri üzerinde kabarık ya da yassı, deri renginde- pembe- kahve tonlarında et beni benzeri kabartılar şeklinde görülen genital siğiller genellikle milimetrik olarak başlar ancak nadiren birkaç cm'lik siğiller de görülebilir.

Detay

Genital Siğil Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

Genital siğil, human papilloma virüsünün (HPV) neden olduğu genellikle cinsel yollaya bulaşan bir enfeksiyondur. Genital siğil rahatsızlığı kişilerde psikolojik ve kozmetik sorunlara neden olabilmektedir. Hızlı üreyen ve yayılan bir enfeksiyon türü olduğu için tedavi süreci kontrollü ve düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Detay

HPV Virüsü Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

HPV virüsü vücutta enfeksiyona neden olan ve tıp dilinde condyloma accuminata adı verilen bir tür virüs çeşididir.

Detay

HPV Virüsü Tedavisi

OP. DR. Yasir Gözü

Genital siğil tedavisinde lazerle tedavi yöntemi ile kişi anında gündelik yaşantısına dönebilir herhangi bir ağrı sızı hissetmez. Ev konforunda uzman doktorlarla tedavi olan kişi ameliyat durumlarında yaşanabilecek bütün riskleri yok etmiş olur.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623