HPV Virüsü Belirtileri Nelerdir

OP. DR. Yasir Gözü

HPV enfeksiyonu, Human Papilloma Virüs (HPV) adı verilen virüsün sebep olduğu ve rahim ağzı kanseri ve genital bölgede siğillere neden olabilen bir enfeksiyondur. Makat ve dış üreme organlarının yer aldığı bölgeleri etkileyen tipi, en sık cinsel yol ile bulaşan bir hastalıktır. HPV, cinsel yol ve temas ile bulaşan makat ve dış üreme organları bölgesinde ayrıca boğazda da enfeksiyona yol açan bir virüstür. Enfeskiyona sebep olan virüsün bazı yüksek riskli tiplerinin süreğen infeksiyonu, rahim ağzı kanserine yol açmaktadır. Enfeksiyondan en çok etkilenen yaş grubu 15-25 yaş arasındaki bireylerdir

Detay

Genital Bölgede Siğil Neden Olur?

OP. DR. Yasir Gözü

Genital bölgede siğil olarak görülmekle beraber o bölgeye temas ile elde ve ayakta da mevcut olarak oluşabilmektedir. Bu şekilde bir çok hasta şikayeti olabilmektedir.

Detay

HPV Siğil Tedavisi

OP. DR. Yasir Gözü

Tedavi yöntemi olarak yaşanılan zaman içinde hastalığı taşıyan bireylerin çok fazla tercih ettiği ameliyatsız yöntemler sayesinde kısa bir zaman dilimi içerisinde inatçı ve hızlı yayılan bu sorundan kurtulmak mümkün. Tabii ki önemli olan doğru, kaliteli, çözümü kalıcı tedavi yöntemini uygulamaktır.

Detay

HPV Virüsü Aşısı

OP. DR. Yasir Gözü

Pratik olarak aşı rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık yüzde 70’ine karşı koruma sağlar, aşı ile birlikte jinekolojik hücre testinin de yapılması gerekmektedir. Aşı yaptıran genç kızların yetişkin kadınlar gibi hücre testi kontrollerine katılmaları gerekmektedir.

Detay

HPV Tedavisi Krem

OP. DR. Yasir Gözü

HPV tedavisi krem kullanıldığında sadece geçici bir çözüm sağlar. Makat hastalıklarının en önemlileri arasında yer alan HPV (Human Papillom Virus) cinsel temasla bulaşır.

Detay

HPV Hastalığı

OP. DR. Yasir Gözü

Human Papilloma Virüsü (HPV) cinsel temas yoluyla sıklıkla genital bölgede meydana gelirler. Vücudun farklı bölgelerinde kendini gösteren HPV genellikle aktif cinsel hayatı olan bireylerde görülür.

Detay

HPV Erkeğe Nasıl Bulaşır

OP. DR. Yasir Gözü

Human Papilloma Virüsü en sık seksüel ilişki ve teması ile bulaşma sağlar.Aynı zamanda oral ve anal seks ilede bulaşır. Virüs genellikle belirti vermediği için kişi taşıyıcı olduğunun farkında olmaz ve rutin hayatına devam ederken farkında olmadan virüsü bulaştırmaya ve yaymaya devam eder.

Detay

Genital Siğil Neden Olur

OP. DR. Yasir Gözü

Virüsün cinsel yol ve temas dışında ortak kullanım alanları ve kullanılan eşyalardan bulaşma ihtimali vardır. Cinsel birliktelik anında koruyucu olarak kullanılan prezervatifte alanı tam kaplamadığı için genital bölgeyi enfeksiyondan koruyamamaktadır.

Detay

HPV Tipleri

OP. DR. Yasir Gözü

İnsan papilloma virüsü tipleri klinik olarak üç kategoriye ayrılır. Kanser açısından en düşük riskli HPV’ler (6,11, 40,42,43,44,54,55 ve 62) , olası yüksek riskli HPV’ler (26,53 ve 66) ve yüksek riskli HPV’ler (16,18,31,33,35,39,45,51,56,58,59,68,73 ve 82) olarak gruplandırılmıştır

Detay

HPV Penis

OP. DR. Yasir Gözü

Genital siğiller erkeklerde penis, testis, kasık ve makatta görülebilmektedir. Genital siğiller nadir de olsa anüs ve idrar yolunda oluştuğu zaman tuvalete çıkma zorluğuna sebep olabilmektedirler.

Detay

Genital Siğil Nasıl Geçer?

OP. DR. Yasir Gözü

Genital siğiller HPV'nin yan etkileridir. Cinsel yol ve temas ile bulaşır birkaç aylık kuluçka döneminden sonra belirti vermeye başlar. Taşıyıcı siğilleri fark ettiği anda oluşumların önüne geçebilmek için muayene olmalı ve hastalığın tanısını öğrenmeli ve öğrenilen tanı sonrası başlatılan tedavi sürecine düzenli bir şekilde devam etmelidir.

Detay

Erkekte Genital Siğil

OP. DR. Yasir Gözü

HPV erkekte anogenital hastalıklara neden olmaktadır. HPV’ye bağlı gelişen en önemli patoloji genital siğildir. Bunların dışında HPV erkekte anüs, penis ve ağız- gırtlak kanserlerine sebep olabilmektedir. Bu hastalıkların nedeni olarak HPV tip 16 sorumlu tutulmaktadır.

Detay

Genital Siğil Kesin Çözüm

OP. DR. Yasir Gözü

Uygulanacak doğru tedavi yöntemi ile siğillerden belirli seanslar sonunda tamamen kurtulabilirsiniz fakat virüsten kurtulmanız yıllar sürebilmektedir.

Detay

HPV Erkek

OP. DR. Yasir Gözü

HPV erkeklerde çok nadir bir durum olsada kansere neden olabilmektedir. Kanser kişide belirgin bir şekilde kendini belli etmez ve sessiz bir şekilde oluşum sağlar.

Detay

Genital Siğil Kremi

OP. DR. Yasir Gözü

Genellikle genital siğilin ilk aşamasında uzmanlar krem, kimyasal maddeler veya solüsyonlar önererek siğil oluşumunu gidermeye çalışır. Fakat bu yöntemler geçici olarak işe yaramaktadır. Çünkü deri üzerinde ki kondilom virüslerinden kurtulduğunu düşünsede kişiler, deri altında varlığını koruyan virüsler olduğu sürece, yüzeysel temizliğin hiçbir anlamı yoktur.

Detay

HPV Virüsü Nasıl Bulaşır

OP. DR. Yasir Gözü

Human Papilloma Virüs (HPV) ciltten cilde temas ile bulaşmaktadır. Virüs taşıyan kişi ile yapılan vajinal, anal ve oral seks sonucu bulaşma gerçekleşir. Enfekte olan kişinin penis, skrotum (erkek yumurtalık torbası), vajina veya dış genital bölgesi ile temas sonucu bulaş olmaktadır.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623