HPV Tipleri

OP. DR. Yasir Gözü

HPV yani Human Papillom Virus özellikle kadınlar için risk oluşturmaktadır. Tedavi edilmezse ciddi sonuçlar doğurabilecek olan bu virüsün 100’den fazla çeşidi bulunmaktadır.

Detay

HPV Virüsü Vücuttan Nasıl Atılır?

OP. DR. Yasir Gözü

Cinsel yol ve temasla bulaşan bu virüs vücudun farklı yerlerinde de görülebilir. Vücuda girdikten yaklaşık 2 ile 3 ay içinde genital siğil oluşumuna yol açmaktadırlar.

Detay

HPV virüsü tedavisi erkek

OP. DR. Yasir Gözü

HPV (Human Papilloma Virüs) kadınları erkeklere oranla daha çok ilgilendiren bir hastalık olarak günümüzde karşımıza çıkmaktadır.

Detay

HPV Belirtileri

OP. DR. Yasir Gözü

Human Papilloma Virüsü (HPV) cinsel yaşamı aktif olan kişilerde sıklıkla görülen, ağrı ve kaşınma gibi belirtilerle ortaya çıkan ve en önemli bulgusu genital siğillere neden olan enfeksiyondur.

Detay

HPV DNA Testi

OP. DR. Yasir Gözü

HPV DNA testi virüs yer aldığı bölgeden alınan ufak bir parçadan veya sürüntü materyalinden yapılabilmektedir. Örneğin ciltte veya genital bölgede bulunan bir siğilden alınan milimetrik parça test için yeterlidir. Testin yapılabilmesi için hastalıklı bir lezyon olması da gerekmez tamamen normal bir dokudan sürüntü alınarak da test yapılır.

Detay

Hamilelikte Genital Siğil

OP. DR. Yasir Gözü

Bazı kadınlar hamileyken normalden daha büyük genital siğiller geliştirir. HPV'niz olup olmadığını bilmiyorsanız doktorunuz sizi virüs için doğum öncesi bakımınızın bir parçası olarak değerlendirecektir.

Detay

HPV Tedavisi

OP. DR. Yasir Gözü

Human Papilloma Virüsü taşıyan kişi muayene edildikten sonra gözle görülen lezyonları fark eder ve bunun üzerine tanı konur. Hekim lezyonları daha iyi fark edebilmek için solisyon sürebilir gerekli görürse koloskop adlı mercek kullanabilir.

Detay

Genital Bölgede Siğil Tedavisi

OP. DR. Yasir Gözü

Genital siğil tedavisinde; kişi siğilleri fark ettiği anda muayene olmalı ve tedavi sürecini başlatmalıdır. Süre uzadıkça bulaşıcı ve yayılmacı özellikleri dolayısı ile enfeksiyon hızla yayılmaya ve çoğalmaya devam edecektir.

Detay

Genital Siğil Tedavisi

OP. DR. Yasir Gözü

Genital siğil, ameliyatsız lazer yöntemi uygulanarak tedavi edildiğinde bireylere daha başarılı ve kesin çözüm sunmaktadır. Ameliyatsız lazer tedavisi genital siğiller için konforlu yöntemlerden biridir.

Detay

HPV Human Papilloma

OP. DR. Yasir Gözü

HPV yani human papilloma virüsü cinsel yol ve temas ile bulaşan ve kişide siğillere sebep olan viral bir enfeksiyondur. Son zamanlarda Dünya’da ve ülkemizde görülme sıklığı yoğun bir şekilde artışa geçmiştir. Kadınlarda ve erkeklerde genital siğillere neden HPV enfeksiyonun % 90 oranında cinsel yolla bulaşmaktadır.

Detay

Kadınlarda Genital Siğil

OP. DR. Yasir Gözü

Kadınlarda rahim ağzı kanserinin temel nedenlerinden biri olan cinsel birliktelik ve temas ile bulaşan HPV virüsleridir. Rahim ağzı kanseri HPV’nin sebep olduğu anormal hücrelerin yaygınlaşması ile oluşmaktadır. Anormal hücrelerin kansere dönüşme süreci uzun yıllar almaktadır.

Detay

Erkeklerde HPV Etkileri

OP. DR. Yasir Gözü

Erkeklerde genital bölge siğilleri yaklaşık 2-11 mm çapında olmaktadır. HPV virüsü belirtileri aynı zamanda bünyeye, yaşa ve bağışıklık sistemine göre de değişiklik göstermektedir. Aktif cinsel hayatı olan erkekler, partnerlerine virüsü bulaştırmamak adına rutin kontrollerini olmalı ve HPV kapıp kapmadıklarını kontrol ettirmelidirler.

Detay

HPV Virüsü Geçer mi?

OP. DR. Yasir Gözü

HPV virüsüne yakalanan kişinin ilk aklına gelen soru bu virüsü bünyesinden atıp atamayacağıdır. Bu virüs bir kere bünyeye girerse atılması oldukça zordur. Kişinin bağışıklık sistemini yüksek tutması elzemdir.

Detay

HPV Virüsü Siğil

OP. DR. Yasir Gözü

Human papilloma virüsü (HPV) 60’ın üzerinde çeşidi bulunan siğil virüslerine verilen addır. En sık bulaşma yolu cinsel ilişki veya temas halinde görülmektedir. Virüsler, vücudun herhangi bir yerinde siğil oluşturabilmektedir.

Detay

HPV Virüsü Neden Olur?

OP. DR. Yasir Gözü

HPV virüsü kana geçmez, bulaşmaz, kanda dolaşmaz. Kana geçmediği için vücudun bağışıklık sistemi HPV virüsünü hızla tanıyıp harekete geçemez ve bu neden ile infeksiyon bazı istisnalar hariç çok yavaş gelişir. HPV' nin kendini çoğaltamaya başlaması yaklaşık olarak 12-24 saati bulabilmektedir

Detay

Genital Bölgede Siğil Erkek

OP. DR. Yasir Gözü

Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre erkekte genital HPV (cinsel temasla geçen HPV tipleri) sıklığı %40 olarak saptanmıştır. Erkeklerde genital HPV görülme prevalansı sabittir.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623