Genital Siğil

Genital Siğil Kondilom HPV Tedavisi

Genital Siğil HPV'de bilinmesi ve yapılması gerekenler

Genital Siğil Kondilom HPV Tedavisi

Genital siğil hastalığının etkin bir tedavi yöntemi yoktur. Dondurma veya yakma denilen işlemler ile kabarcıklar ortadan kaldırılsa bile sonuçlar pek başarılı değildir; hastalık tekrarlayabilir. HPV’nin tedavisinde diğer enfeksiyonlarda olduğu gibi ağızdan alınan bir ilaç, krem veya aşı ile kesin bir tedavisi bugün için yoktur.

Virüs bir kez vücuda girdiği zaman bağışıklık sisteminin gücüne ve virüsün etki gücüne göre yıllarca, bazı bilgilere göre virüs tipine bağlı olmak üzere 3-5 yıl. Bununla birlikte ortaya çıkardığı lezyonlar yani genital siğiller mutlaka zaman kaybetmeden tedavi edilmeli ve yakılmalıdırlar. Tedavi olmadığı takdirde siğiller hiçbir değişikliğe uğramadan uzun bir süre kalabilir, ancak bu davranışları oldukça nadirdir. Genelde sürekli olarak büyüme ve yayılma eğilimleri vardır. Genital siğil ile birlikte başka bir vajinal enfeksiyon varsa bu büyüme daha hızlı olur.

Çoğunlukla vücudun nemli ve sıcak bölgelerine doğru yayılma gösterir. Eğer vajina ve makat civarında anormal renk ve şekil değişiklikleri ile anormal kabarıklıklar görülürse, genital bölgede kaşıntı, yanma ve kanama varsa, partnerde kondilom var ise ya da daha önceden geçirmiş ise mutlaka bir jinekolojik muayeneden geçmek gerekir. Kondilom yani genital siğiller kesinlikle ihmal edilmemesi ve hafife alınmaması gereken bir hastalıktır.

Tedavi ile virüsü hemen yok etmek mümkün değildir, genital siğiller geçtikten sonra virüsün vücuttan uzaklaşması için bazen yıllar gerekir, fakat siğillerden hemen kurtulmak mümkün olabilmektedir. Tedavi sadece siğilleri ortadan kaldırır ve virüse bağlı hızlı olan bulaştırıcılığı, yayılmayı durdurur. Pek çok vakada tek sefer tedavi yeterli olmamakta en az 2-3 seans gerekmektedir.

Genital Siğil Tedavisi