Genital Siğil

Genital Siğil Kondilom Nedir?

Genital Siğil Kondilom Nedir?

Genital Siğil Kondilom Nedir?

Human Papilloma Virüs (HPV) sık rastlanan bir virüs çeşididir. Bir DNA virüsüdür ve siğiller, papillomlar, serviks kanserine neden olur. Cinsel açıdan aktif kişilerin çoğu, yaşamlarının bir döneminde bu virüs ile karşılaşırlar.

Human papilloma virüs (HPV), serviks kanserinin bilinen en önemli ve en yaygın sebebidir. Diğer bir yandan kadınlarda kronik üriner sistem enfeksiyonlarına ve vajinite de sebep olmaktadır. HPV cilt-cilt veya müköz membranların teması sonucunda bulaşan bir virüstür. Bu sayede genital bölgede bulunan ve cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalıktır. Klinik bulgular genellikle virüs alındıktan 3-6 ay sonra ortaya çıkar. Bu dönemden önce klinik muayene sırasında başka hiçbir bir belirti vermeyebilir. Kadınlarda genital siğil lezyonları vulvada, labialarda, üretrada, vajen iç kısmında, serviks ve anal bölgede bulunabilir.

Kondilomlar kadınlarda en sıklıkla vulva -dış genital bölge-, anus -makat çevresi-, vajina ve serviks -rahim ağzı- bölgelerinde görülür. Erkeklerde ise genital siğil kondilomlar penis, anus ve kasık bölgesinde sıklıkla oluşur. HPV virüsünün 120'nin üzerinde tipi vardır, özellikle genital bölgede görülmesine rağmen bazı tipleri anal bölge, ağız içinde (oral seks sebebiyle) görülebilmektedir.

HPV virüsü vücuda girdikten sonra dönem dönem alevlenmeler ile ortaya çıkabilmektedir. HPV (Human papilloma virüsünün) genital siğil veya kondilom denen lezyonlara yol açabilir.