Genital Siğil

Genital Siğil (Kondilom) Nasıl Bulaşır?

Genital Siğil (Kondilom) Nasıl Bulaşır?

Genital Siğil (Kondilom) Nasıl Bulaşır?

HPV enfeksiyonun vücuda girişi genellikle sürtünmeye bağlı travma tize olmuş (hasar görmüş) deri aracılığı ile gerçekleşir. Cinsel bölgeyi enfekte eden HPV'ler temas yolu ile kolayca yayılırlar.

Genital siğilin bulaşması genellikle vajinal ve anal, bazen de oral cinsel ilişkiyle olmaktadır.

Hpv virüsünün şimdiye kadar 100 den çok çeşidi tanımlanmıştır. Tanımlanan çeşitlerin 5 ve 6. Çeşitleri insanlarda sıklıkla görülebilir ve genital bölgelerde siğil olarak kendini gösterir. Bu siğiller, ellerde kollarda ve parmaklarda oluşan siğillerden farklıdır. Cinsel yolla bulaştığını söylediğimiz bu virüs, tam bir cinsel ilişki olmasa bile, virüs ten teması ile de bireyden bireye bulaşabilmektedir. HPV'nin bir kişiden diğerine bulaşması için mutlaka tam bir ilişki olması gerekmez. Enfekte olan cilt bölgelerinin birbiri ile teması ile de hastalık bulaşabilir. Tam bir cinsel ilişki olmadan dışarıdan "sürtünme" yolu ile gençlerde de sıklıkla bulaşabilmektedir.

Kondilomların bulaşması genital siğil (HPV) hastalığı taşıyan bir bireyle girilen her türlü cinsel ilişki ile bulaşabilir. Virüs, ilişki sırasında ciltte ortaya çıkan mikroskobik yırtıklar ve sıyrıklar vasıtası ile ciltten cilde temas yolu ile bulaşır. Virüsün erkek menisi içinde de saptanması vücut sıvılarının teması yolu ile de bulaşabileceğini düşündürmektedir. Virüs ile temas eden herkeste enfeksiyon bulguları ortaya çıkmaz, ancak kondilom ortaya çıkan bireylerin % 60-90'ının partnerinde de virüs olduğu saptanmıştır.

Çoğunlukla herhangi bir belirti vermediği için, çoğu erkek ve kadın hiç farkında olmadan HPV ile enfekte olabilirler. Çok çok nadiren de olsa daha önceden HPV ile bulaşmış maddelerin (ortak iç çamaşırı, havlu) kullanımı genital siğil oluşmasına neden olabilir.

Virüs bir kere vücuda girdikten sonra uzun yıllar sessiz kalabilir. Cinsel yönden aktif olan herkeste genital siğil görülebilir.